Mojito (Mochito)

14

Jeden z nejstarších kubánských koktejlů. Příjemná osvěžující chuť dělá z Mojito ideálního společníka v horkých letních dnech a nocích.

Popularita koktejlu obrovsky vzrostla během několika posledních let díky filmu ‘Dnes neumírej’ z roku 2002, kde v jedné scéně James Bond (Pierce Brosnan) nabídne Jinx (Halle Berry) mojito.

Recept

Polovinu limetky rozkrojte na čtyři díly. Na dno velké sklenice položte lístky máty, a jeden kousek limetky. Lehce drťte, dokud se neuvolní olej z máty a šťáva limetky. Přidejte další dva kousky limetky a nasypte dvě lžičky třtinového cukru, znovu drťte dokud se neuvoní šťáva z kousků limetky. Dosypte drcený led téměř k vrchu sklenice, nalijte rum a dolijte sodou. Vložte brčko, sklenici ozdobte plátkem limetky nebo lístky máty.

Ingredience

Historie

Podle jedné legendy vznikla první variace nápoje v 16. století, kdy se anglický pirát Sir Francis Drake pokoušel neúspěšně uloupit z Havany aztecké zlato.
Richard Drake, jeden z členů posádky, připravil nápoj z aguardiente (předek rumu), cukru, limetky a máty. Nápoj pojmenoval podle přezdívky svého nadřízeného ‘El Draque’. Drake vybudoval na Kubě základnu a při svých výpravách po karibiku a latinské americe nešířil jenom strach, ale i ‘El Draque’.
Jako většina alkoholických nápojů i tento byl z počátku užíván jako lečivo.

Podle jiného příběhu vynalezli Mojito v 19. století na Kubě afričtí otroci pracující na plantážích s cukrovou třtinou.