Pina Colada

24Pro pláže v Karibském moři je charakteristický krémovitý koktejl bílé barvy, zvaný Piña Colada. Ve španělštině to doslova znamená „procezený ananas“. Nejprve se tímto jménem označoval samotný čerstvý ananasový džus. Později se k němu začal přidávat také bílý rum a kokosový krém. Z těchto tří ingrediencí a rozdrceného ledu se namixuje hustý nápoj, který se nalévá do vychlazených skleniček se stopkou a zdobí se plátkem ananasu.

Za údajné vynálezce koktejlu bývají někdy považováni karibští piráti. Nápoj z kokosu, ananasu a bílého rumu prý měl povzbudit jejich bojovou morálku. Skutečný vznik Piña Colada se však datuje až do roku 1954, kdy se poprvé objevil na karibském ostrově Portoriko. Za tvůrce se považuje hlavní barman hotelu Caribe Hilton Ramón Marrero, který k nápoji dospěl po třech měsících intenzivního experimentování. Jako hlavní ingredienci použil tehdy nový kokosový krém Coco López a bílý rum Don Q. Výsledný nápoj si poměrně rychle získal značnou popularitu a Ramón Marrero si za něj vysloužil celou řadu ocenění.

V roce 1978 se prodaly již 3 miliony těchto koktejlů a ve stejném roce byla Piña Colada prohlášena za oficiální národní nápoj Portorika. Můžeme tedy říct, Piña Colada je pro Portoričany něčím podobným jako pro Čechy pivo. K popularitě nápoje přispěla také známá písnička „Escape“ od amerického hudebníka Ruperta Holmese, které se přezdívá „Piña Colada Song“.

Recept

Do mixéru dáme drcený led a všechny suroviny. Mixujeme dokud směs nezíská hustou krémovou konzistenci. Podáváme ve sklenici ozdobené plátkem ananasu a koktejlovou třešní.

Ingredience

  • 3 cl – světlý rum
  • 3 cl – kokosový krém
  • 9 cl – ananasový džus