Práce v Irsku – Dublin survival guide: život v hostelu

Jestli vyrazíte do Dublinu za prací tak určitě skončíte ze začátku v hostelu, pokud nejste mladá pracující nekuřačka bez domácích mazličků (to je profil nejvíc žádaného podnájemníka / spolubydlícího v Dublinu).

Bez práce nemusíte ani hledat podnájem, na sto procent vám nikdo neodpoví a když ano, bude chtít víc informací, něco o vás a co jako děláte v Dublinu, tak potom vám už určitě neodpoví. Tenhle stav je tu normální, protože tu je takovej nedostatek bydlení a přetlak lidí, kteří chtějí bydlet,  že si landlordi můžou vybírat. Proto jsou taky ceny nájmu šíleně vyšponované. Nějaký slušný samostatný pokoj minimálně 700 eur měsíčně, se štěstim 500 eur za měsíc, ale takové bývají hned pryč. Dá se najít i ještě levněji, akorát to bude naprostá social edition. Nějakej mikropokoj, co s vámi budou sdílet lidé se stejným osudem, někde uplně na okraji Dublinu.

Takže jste v hostelu, není to špatný, je tu spousta lidí, dokonce i spousta lidí ve stejné situaci jako vy, tak je s kým pokecat. Tlačíte náklady dolů, takže pokoj s šestnácti lidmi, ty jsou nejlevnější. Naposledy jsem za něj platil 196 eur na 12 dní.

Bydlet v hostelu má svoje specifika, všude jsou nějaký lidi, nemáte žádné soukromí. Turisti jsou dost uřvaný, takže není skoro nikdy žádný klid. Když je někdo nemocnej, za chvíli to má půlka hostelu. Hlavně se tu přes zimu nikde moc netopí, je to drahý, takže 2 krát / 3 krát měsíčně nastydnout není problém. Dá se tu potkat spoustu zajímavých lidí, stejně tak lidi, které by jste raději nepotkali.

To jestli se vyspíte záleží na tom, jaký jste zrovna vyhráli spolubydlící, sem tam spát nebudete. Nevadí, alespoň můžu teď v 5 ráno v klidu dopsat tenhle článek. Lidi samozřejmě generují bordel, sprchy vypadají občas kapku nechutně, toalety raději nebudu rozebírat, někteří lidi nemají žádné hygienické návyky, no sranda.

Hostel je pořád lepší než ulice, pár lidem to tady asi moc nevyšlo. Jestli se budete procházet ve tři v noci centrem, budete vídat lidi, a ne zrovna málo, spící ve výklencích vchodů do obchodů. Žebráků a feťáků je v Dublinu taky dost.

Nakonec pár tipů, kde hledat bydlení v Dublinu:

http://www.daft.ie/

http://www.rent.ie/

https://www.myhome.ie/

je tu ještě facebook skupina “Bydleni v Irsku (Cz&Sk v IRL)”, občas se tam objeví něco zajimavého

https://www.facebook.com/groups/485387128203053/

Další postřehy z Dublinu