Screwdriver (vodka s džusem)

27Zatímco ve Spojených státech se pro tento koktejl vžil název Screwdriver, v ostatních částech světa se mu říká jednoduše vodka s džusem. Základní recept na přípravu je velmi prostý, protože si vystačíte se dvěma ingrediencemi – vodkou a pomerančovým džusem. O tom, v jakém poměru by se měly míchat, nepanuje jasná shoda – někomu může vyhovovat 1:1, často se ale dává přednost poměru 1:2.

Měli bychom také vysvětlit, odkud se vzal zvláštní název koktejlu „Screwdriver“, což v angličtině znamená „šroubovák“. Traduje se, že jej tak nazvali američtí ropní inženýři v Saudské Arábii. Během pracovní doby si do plechovek s pomerančovým džusem tajně přilévali vodku a tento nápoj si míchali jediným vhodným nástrojem, který měli po ruce – šroubovákem. Koktejl je pod tímto názvem znám již v roce 1949.

Screwdriver je velmi oblíbený díky své jednoduché přípravě. Existuje však i celá řada dalších variací na toto základní téma. Pokud použijeme místo pomerančového džusu jablečný, dostaneme koktejl Anita Bryant. Screwdriver s rumem se nazývá Kubánský Screwdriver. Pokud byste si objednali Electric Screwdriver („elektrický šroubovák“), přinese vám číšník nápoj tvořený ze stejných dílů vodky a tequily, smíchaný s pomerančovým džusem a energetickým drinkem. Pro dosažení jemnější chuti je možné přidat malé množství nějakého likéru (např. Amaretta).

Recept

Sklenici naplníme kostkami ledu, dolejeme vodku a džus, zamícháme barovou lžičkou. Sklenici ozdobíme plátkem pomeranče a můžeme podávat.

Ingredience

  • 4,5 cl – vodka
  • 4,5 cl – pomerančový džus
  • kosky ledu
  • plátek pomeranče na ozdobu