Tequila Sunrise

17Tento koktejl se ve své dnešní podobě skládá ze tří základních ingrediencí: tequily, pomerančového džusu a grenadiny. Název Tequila Sunrise („tequilový východ slunce“) je odvozený od toho, že těžší grenadina se nejprve usadí ve spodní části sklenice, odkud postupně „vychází“ napovrch. Jedná se o nápoj, který se s oblibou pije na kalifornských či mexických plážích, snadno si jej ale můžete připravit také přímo u vás doma.

Starší receptura Tequily Sunrise, obsahující černorybízový likér Crème de cassis, vznikla již ve 30. nebo 40. letech 20. století v arizonském hotelu Biltmore, tedy ve stejné době jako jiný známý tequilový koktejl Margarita. Větší popularitu si však získala až novější varianta s grenadinou, která byla poprvé namíchána v restauraci Trident v kalifornském městečku Sausalito na začátku 70. let.

Nápoj se zakrátko stal nedílnou součástí moderní americké kultury. V roce 1973 o něm složila písničku hudební skupina Eagles, v roce 1988 byl natočen film Tequila Sunrise v hlavních rolích s Melem Gibsonem a Michelle Pfeifferovou.

Z dalších zajímavých variant koktejlu Tequila Sunrise bychom měli zmínit například Florida Sunrise, kde se používají stejné díly ananasového a pomerančového džusu či Malibu Sunrise, kde se místo tequily přidává Malibu. Pod názvem Vodka Sunrise se skrývá běžná vodka s džusem doplněná o grenadinu. Pokud byste chtěli ochutnat koktejl Tequila Sunset („tequilový západ slunce“), přilijte nakonec do sklenice místo grenadiny ostružinovou brandy.

Recept

  • Do sklenice naplněné ledem nalijte tequilu a džus, zamíchejte.
  • Přidejte grenadinu (nechte ji sklouznout podél stěny sklenice, grenadina se usadí na dně a poté pozvolna prostoupává nápojem).
  • Ozdobte plátkem pomeranče.

Ingredience

  • 3 cl – tequila
  • 3 cl – grenadina
  • pomerančová šťáva na dolití
  • led