Práce v Irsku – Dublin survival guide: pro kuřáky

Po čtrnácti dnech v Dublinu ti dojdou ty dva kartóny cigaret, které jsi si zabalil do zásoby. Protože nemáš, co dělat, furt kouříš před hostelem jednu za druhou. Na životopisy ti nikdo neodpovídá. Poslední cigareta pryč. Čas na nákup. Procházíš město a hledáš trafiku jako v ČR, ale nic takového tu není. Začínáš mít dojem, že v Irsku cigarety neprodávají.

Vlezeš do krámu se zeptat. Mají je v každé sámošce, akorát nejsou vidět na očích, asi nějaké nařízení. Fajn, to je úleva. Jedny modrý kamelky. Ok. cena krabičky 10,30 euro, malboro gold 11.50 euro za krabičku. Trochu šok. Tak tohle nepůjde z dlouhodobého hlediska. Kupovat Cigarety v Irsku tě zrujnuje, hlavně když je jakákoli práce v nedohlednu.

Naštěstí tu jsou alternativy

První alternativa: černý trh

Černý trh na Moore Street. Překupníci / pašeráci cigaret křičící “tobacco cigarettes”, kteří se rychle uklidí, když kolem prochází strážník. Když vám dojdou cigarety v neděli máte smůlu, překupníci pracují pouze od pondělí do pátku. Kolik stojí krabička cigaret na černém trhu záleží na značce, malboro gold 5 eur, route 66 4 eura, GD, dají se tam koupit i LM, krabička je zhruba těch 4 – 5 eur.

Nedělejto to. Nekupujte cigarety na černém trhu. Původ cigaret je nejasný, kvalita hrozná, někdy je to tak strašný, že ty cigarety raději zahodíte. Malboro gold z černého trhu nemá s tím, co koupíte v obchodě absoluteně nic společnýho. Musí to být fake. Nevěřím, že v zemích jako Jugoslávie (nebo odkud to je pašované) do tabáku dávají tak rozdílné ingredience, že to chutná uplně jinak.

Druhá alternativa: hand rolling tobacco

To je ta lepší volba. Já osobně preferuji amber leaf. Třiceti gramové balení stojí 15 eur vydrží na tři / čtyři dny. Ke třicetigramové verzi dostanete v příslušenství papírky, takže dokoupit filtry (slim fitry něco přes euro, normální kolem dvou eur). Teď už stačí jenom zvládnout ruční techniku balení cigaret, jestli vám to hodně nejde, tak si kupte zig zag cigarette roller, chvíli bude trvat, než se s tím naučíte, doporučuji zhlédnout pár video návodů na youtube.